شما برای اینکه صاحب یک سایت شوید می توانید از سه راه اقدام کنید. ما قصد داریم در این نوشته راه های مختلف ایجاد سایت را به زبان ساده برای شما توضیح دهیم. شما در اولین روش می توانید طراحی کامل سایت خود را به یک برنامه نویس بسپارید. در روش دوم شما می توانید از ابزارهای مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا استفاده کنید و در روش سوم می توانید از نرم افزار سایت ساز بهره بگیرید. در روش اول هزینه ایجاد سایت برای شما بسیار بالا خواهد بود که مقرون به صرفه نیست. اگر به نیت ایجاد کسب و کار کوچک قصد دارید یک سایت راه اندازی کنید قطعا به شما پیشنهاد می کنید طراحی وب سایت توسط برنامه نویس را انتخاب نکنید. دو روش باقی مانده بسته به نیاز شما متفاوت می باشد.

ما قصد داریم تفاوت های بین این دو روش را برای شما بیان کنیم.

وردپرس چیست؟

یکی از سیستم های مدیریت محتوا وردپرس می باشد که شما می توانید آن را از سایت رسمی دانلود کنید و در هاست خود نصب کنید. قالب های آماده ای توسط وردپرس به شما ارائه می شود تا بتوانید صفحات خود را ایجاد کنید. شما برای استفاده کامل از امکانات وردپرس نیازمند خرید بخش های ویژه آن هستید. علاوه بر موارد گفته شده وردپرس یک سرویس رایگان نیز در اختیار شما قرار می دهد که با یک زیردامنه همراه است. به دلیل تحریم های مختلف ممکن است در هنگام پرداخت با مشکل مواجه شوید. دسترسی پرداخت از داخل ایران کمی دشوار می باشد.

سایت ساز چیست؟

سایت ساز یک ابزار می باشد که چه از نسخه ایرانی و چه از نسخه خارجی آن استفاده کنید کار را برای شما راحت تر می کند. سایت ساز ویزمیز یکی از همین ابزارها می باشد که شما می توانید بدون داشتن هیچگونه تخصصی سایت خود را با چند کلیک طراحی کنید.

http://www.wizmiz.ir/sitesaz/

تفاوت وردپرس و سایت سازها

در قسمت فوقانی در مورد سایت ساز و وردپرس توضیحاتی خدمت شما ارائه داده ایم. باید بگوییم که سیستم مدیریت محتوا وردپرس به نسبت سایت ساز دارای انعطاف بیشتری می باشد اما نیاز به آموزش دارد. استفاده از سایت ساز به دلیل سادگی نیاز به آموزش قبلی نداشته و کار کردن آن آسان می باشد. تفاوت های اصلی بین ابزار سایت ساز و سیستم مدیریت محتوا در زیر اشاره شده است:

ویرایشگر بصری در مقابل ویرایشگر فرم

شما در نرم افزار سیستم های مدیریت محتوا به یک فرم دسترسی دارید که می توانید از طریق آن سایت خود را ویرایش کنید. در این حالت امکان دارد تغییراتی که در فرم ایجاد می کنید در هنگام نمایش متفاوت باشد. ولی ابزار سایت ساز دارای رابط کاربری بصری هستند و شما می توانید با کشیدن آیتم های مختلف سایت خود را طراحی کنید و اسلاید و منو برای آن بسازید.

سهولت استفاده

کار کردن با سیستم مدیریت محتوا کمی دشوار می باشد چرا که در آن از زبان تخصصی استفاده شده است ، شما برای بخش های مختلف سایت می بایست افزونه های مختلف نصب کنید و کدها را ویرایش کنید. ابزار سایت ساز فاقد این عملیات دشوار می باشد. شما با ابزارهای بصری که در اختیار دارید به راحتی می توانید تغییرات زیادی را به سادگی بر روی سایت خود اعمال کنید.

 انعطاف پذیری

همانطور که در بالا اشاره شد وردپرس دارای انعطاف بیشتری نسبت به ابزار سایت ساز می باشد. این امر به دلیل وجود افزونه های مختلف می باشد که دست شما را برای ویرایش بخش های مختلف سایت بازتر می کند. یکی از مشکلات افزونه ها تنظیمات زیادی می باشد که می بایست بر روی آنها اعمال کنید. این کار نیاز به آموزش قبلی می باشد. در مقابل این حجم از مشکلات ابزار سایت ساز دارای افزونه هایی می باشد که بدون هیچ تنظیماتی قابل نصب بر روی سایت شما می باشد.

 میزبانی

شما برای داشتن سایت می بایست یک دامنه برای خود انتخاب کنید و هاست خریداری کنید. اگر از سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنید با سایت خود را بر روی هاست های پی اچ پی وی مای اس کیو ال نصب کنید و از کلاینت اف تی پی استفاده کنید. این کار برای افراد مبتدی دشوار می باشد. در مقابل ابزار سایت ساز وجود دارد که به شما خدمات میزبانی ارائه می هد . شما می توانید به راحتی از ابزار سایت ساز ویزمیز استفاده کنید و که می تواند دامنه سایت شما را ثبت کند. یکی از مزایای استفاده از هاست در سیستم وردپرس و جومولا قابلیت انتقال می باشد که در سایت ساز شما نمی توانید سایت خود را از یک هاست به هاست دیگر منتقل کنید.

http://www.wizmiz.ir/%d9%86%d8%b1%d9%85-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d8%b2/

وردپرس یا سایت ساز؟ کدام یک بهتر است؟

حالا بحث انتخاب رسیده است. هر دو ابزار بنا به شیوه ی دانش شما متفاوت می باشد. شما می بایست انتخاب کنید که کدام سیستم برای شما مناسب می باشد. با توجه به زمان و دانش و بودجه خود می توانید یکی از این ابزارها را انتخاب کنید. اگر بخواهیم به زبان ساده تر بگوییم. اگر قرار است کسب و کار کوچک و متوسطی داشته باشید و دانش زیادی در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت ندارید نرم افزار سایت ساز را انتخاب کنید و اگر می خواهید کسب و کار بزرگتری ایجاد کنید و کمی اطلاعات در زمینه های گفته شده دارید از سیستم های مدیریت محتوا استفاده کنید.